Font je první věc, kterou vaši čtenáři uvidí při otevření vašeho e-mailu. Nejen proto, že je většinou součástí vašeho loga. Ale i proto, že to někdy může být jediná věc, kterou uvidí, protože některé e-mailové klienty v základním nastavení blokují obrázky od nových odesílatelů. Skvělá věc je, že existuje mnoho tipů a triků z oblasti užívání fontů. Používají se nejen v e-mailech jako prostý text, ale mohou se také stát nedílnou součástí vašeho designu! Tento článek shrnuje naše nejlepší tipy a triky pro návrh e-mailových šablon. Naučíte se rozlišovat vlastnosti fontů, uvidíte nejvíce a nejméně užívané fonty a budete vědět jak požívat svůj branding, společně s našimi tipy týkající se fontů, k vytváření nejlepších e-mailových šablon. Můžete si je hned vyzkoušet na našich speciálně navržených e-mailových šablonách. Pojďme na to! 

Co je to font?

Takže pro začátek, font je sada znaků, které lze vytisknout nebo zobrazit na obrazovce. Tyto znaky mají obvykle určitou velikost, barvu a design. Text bez těchto vlastností se obvykle nazývá typeface (typ písma). Font si tedy můžete představit jako podtyp písma. 

“Helvetica je typ písma – kompletní sada sans-serif (tzv. bezpatkových) znaků se společným designovým étosem. Skládá se však z celé sbírky fontů, z nichž každý má specifický řez, styl a velikost…” -creativebloq.com

Font a typeface (typ písma) se často používají zaměnitelně, i když se liší, takže nebuďte překvapeni! Podle nabídky Adobe Fonts existuje kolem 20 tisíc různých typů písma. Když se podíváme na některé další známé zdroje fontů, jako je myfonts.com, může se po internetu pohybovat více než 130 tisíc fontů, které můžete použít! Tímto množstvím se můžete cítit doslova zavaleni. Pomalu pro vás tu hromadu rozhrneme, vybereme ty nejlepší fonty, které můžete použít, a poskytneme vám základy, na kterých můžete stavět!  

5 tipů pro nejlepší použití fontů


Vyznejte se ve vlastnosti fontů

Existuje několik vlastností fontů, které můžete nastavit. Většinu z nich zmíníme v tomto článku a proto vás tato sekce seznámí se všemi podstatnými vlastnostmi a s tím, co o nich potřebujete vědět. 

a) Barva fontů 

Pokud jde o barvu v e-mailových šablonách, obvykle si můžete vybrat jednu barvu pro text a jednu barvu pro pozadí. Samozřejmě, když vytváříte loga nebo speciální propagační materiály mimo editory e-mailových šablon, jako je Dragit, můžete být ještě kreativnější v barvení svých písem, ale toto by mělo být pro vaše potřeby více než dostačující (nezapomeňte, že existuje jemná čára mezi e-mailem, který je „unikátní“ a tím, co je „přeplácaný“). V závislosti na tom, jaký nástroj používáte k návrhu svých e-mailových šablon, lze barvy nejčastěji vybrat podle jejich HEX kódu, podle barevné palety, pomocí „kapátka“ pro výběr barvy nebo podle množství (%) R(red)G(zelená)B (modrá).

Všechny tyto možnosti jsou k dispozici v e-mailovém editoru Dragit a můžete se naučit, jak je používat pomocí naší bezplatné e-mailové šablony ZDE.

b) Velikosti fontů

Velikost fontu určuje, jak velký bude váš text, a obvykle se zobrazuje v pixelech (px) nebo bodech (pt).

c) Řez (tučnost a styl) fontů

Tučnost odkazuje na to, jak tučný nebo tenký font bude. Styl, odkazuje na to, jak font vypadá jinak v dané rodině fontů, nejznámější je kurzíva.

d) Rodina fontů

Rodina fontů je sada fontů, které mají podobný design, ale často se mohou lišit tučností (tenké vs. tučné), stylem (kurzíva) atd. Jedním z nejznámějších fontů je Times New Roman. Při zvažování našeho fontu pro e-mailové šablony se můžeme zaměřit na těchto 5 hlavních rodinných skupin: 

Hlavní skupiny rodiny fontů:

POZNÁMKA: Dragit, stejně jako Google, používají těchto hlavních 5 rodinných skupin pro třídění fontů. 

e) Rozestupy a zarovnání fontů

Obvykle můžete vybrat řádkování (mezery mezi řádky textu) a rozestupy písmen (mezery mezi písmeny). Zarovnání může být vlevo, vpravo, na střed nebo do bloku (které je nejlepší, vám řekneme později!).

f) Umístění fontů

Narazíte na tyto dva typy umístění fontů: Systémové fonty a Webové fonty. Systémové fonty jsou umístěny ve vašem operačním systému, fungují tak, jak mají, a jsou dobrou volbou pro e-maily. Webové fonty existují na webu. Tímto způsobem můžete najít specifičtější a kreativnější fonty, ale protože plavou v nekonečném moři webového obsahu, není jisté, že se správně zobrazí v daném e-mailovém klientu. Proto vám doporučujeme být opatrní a před jejich použitím trochu více zjišťovat, abyste se vyhnuli nechtěným překvapením! 


Tip 1. Nejvíce (a nejméně) preferované fonty pro e-mailové šablony

Jak jsme již uvedli dříve, existují tisíce fontů, které si můžete vybrat. Abychom to pro vás zúžili na úplné minimum, zde jsou některé fonty, které se nejlépe a nejhůře používají, abyste měli představu o tom, co se používá/nepoužívá a co vám může být užitečné/neužitečné.

Top 10 nejpreferovanějších fontů (my v Dragitu milujeme!)

Top 5 nejméně preferovaných fontůTip 2. Znejte svou značku a účel 

Při navrhování e-mailových šablon je zásadní vždy brát v úvahu branding. Mluvili jsme o něm již v našich předchozích článcích (pokud chcete vědět více, přečtěte si “5 osvědčených postupů, jak na propagační e-maily”). Branding je to, kdo jste jako značka, jaká je vaše filozofie, výběr designu, váš jazyk a přístup k vašim zaměstnancům a zákazníkům. Každý krok, který uděláte v návrhu e-mailové šablony, by měl odrážet vaši značku, a to platí také pro volbu fontu. Fonty by spolu neměli bojovat, ale měli by se vzájemně doplňovat. Když jste si vybrali své logo a založili svou značku, už jste určitě měli na mysli nějaké specifické fonty. Doporučujeme na nich stavět a používat je.

Barvy jsou obvykle také součástí vaší značky, pokud se chcete dozvědět více o teorii barev a psychologii, přečtěte si náš článek “Jak navrhnout nejlepší tlačítko pro výzvu k akci, psychologie barev” (tam se to všechno můžete naučit!). Abychom to shrnuli, když používáte fonty, musíte se vždy odrazit od své značky a jejích barev. Nejlepším nápadem je použít jakékoli webové nástroje pro sladění barev, které vám pomohou najít kontrastní, doplňkové a další barvy které ladí a díky nimž vaše e-mailová šablona zazáří!

Důležitá je také psychologie písma. Když jsme se dříve zmínili o TOP 10 fontech, co jsme udělali je, že jsme zmínili některé pocity s nimi spojené. Jen vy víte, jaká bude image vaší značky. Doporučujeme se držet používání fontů, které tomu odpovídají. Pokud chcete být elegantní a minimalističtí, používejte jednoduchá písma jako je ARIAL, pokud chcete ukázat, že vaše značka je velmi formální a autoritativní, použijte písma jako je GEORGIA. Vyzkoušejte vše, co jste se naučili, v naší úžasné e-mailové šabloně ZDARMA!

Vyzkoušejte Back to School Šablonu ZDARMA 

Vyzkoušejte Kino Lino Šablonu ZDARMA .


Pokud si nejste jisti, a i pokud jste, testování je to nejlepší, co můžete pro svůj e-mailový marketing udělat, bez ohledu na to, jaký jeho aspekt vás zajímá, což platí i pro text. Pokud s fonty teprve začínáte a nejste si jisti, které fonty by ve vaší e-mailové šabloně fungovaly nejlépe, neváhejte a vytvořte dvě verze se svými dvěma nejlepšími kandidáty a uvidíte, co se stane!


Tip 3. Zjistěte, kde musíte být odvážní

VKA(výzva-k-akci) tlačítka jsou nejlepším příkladem toho, jak vědět, kde se nebát být odvážný. Všichni usilujeme o to, aby naše e-maily přitahovaly pozornost, a nejlépe tak, že čtenáři kliknou na naše VKA tlačítka. Tlačítka jsou zde proto, aby generovala prodeje a všechny ostatní aktivity, které si nejvíce přejeme. Nejlepší tipy a triky při vytváření VKA tlačítek se dozvíte v našem předchozím článku ZDE! Teď je pro nás nejdůležitější, aby vynikly a to hlavně jejich text! Hledejte vysoké kontrasty, výraznou tučnost a čitelný font!

Barvy vám pomohou přitáhnout pohled, ale mohou mít také zcela opačný efekt. Dobrý nápad je nebýt si příliš jistý výběrem barvy, než ji otestujete. Někdy můžete předpokládat, že kontrast je dostatečně vysoký, ale on nemusí být zdaleka tak dostačující, jak si myslíte!

Logo by mělo být výrazným, ne-li tím NEJVÝRAZNĚJŠÍM, fontem/prvkem, který používáte ve svém e-mailu. Chcete být zapamatovatelní, držet se svého brandingu (jak je uvedeno výše), být kontrastní (aby vaše logo nesplývalo s pozadím) a prostě BÝT SAMI SEBOU!


Tip 4. Vědět, jak spárovat fonty

Rodiny fontů představují jistý způsob, jak najít fonty, které spolu ladí. Není ale nutné sáhnout po stejných nebo podobných fontech, klíčové je aby spolu fonty rezonovaly. Dá se říci, že sladění fontů patří spíše do oblasti specializovaného designu/umění. Ale na internetu najdete spoustu tipů, takže hned nemusíte házet flintu do žita jen proto, že si nejste jisti, co by spolu fungovalo. Během designování každý používá odhad a dává na svůj vnitřní hlas a to platí i pro párování fontů. A v případě, že vše ostatní selže, můžete vždy otestovat své nejlepší odhady se svým publikem!  

Za prvé, je nejlepší vybrat hierarchii: záhlaví, podnadpisy, tělo, VKA atd. Když víte, čím chcete lidi přilákat, vyberte pro tyto oblasti výraznější, větší a kreativnější font. Ten by měl být schopný nejprve upoutat pozornost na klíčové prvky, jako je logo, nadpis nebo speciální nabídka. Poté použijte jednodušší font(y) pro hlavní tělo textu. 

Za druhé, je důležité myslet na účel, jak již bylo zmíněno dříve, musíte vědět, kdo jste a co chcete. Jak chcete, aby se vaši čtenáři cítili? Jste svěží a hraví? Použijte open sans! Jste odvážní a industriální? Použijte Impact! 

Za třetí, je skvělé upoutat, ale nebýt kýčovitý! Pokud nevíte, kde začít, abyste vytvořili působivý a kontrastní e-mail, je dobrým nápadem použít jeden serif (patkový) a jeden sans serif (bezpatkový) font, mnohé z nich se navzájem krásně doplňují! 


Tip 5. Vědět, jak spárovat fonty

Rodiny fontů představují jistý způsob, jak najít fonty, které spolu ladí. Není ale nutné sáhnout po stejných nebo podobných fontech, klíčové je aby spolu fonty rezonovaly. Dá se říci, že sladění fontů patří spíše do oblasti specializovaného designu/umění. Ale na internetu najdete spoustu tipů, takže hned nemusíte házet flintu do žita jen proto, že si nejste jisti, co by spolu fungovalo. Během designování každý používá odhad a dává na svůj vnitřní hlas a to platí i pro párování fontů. A v případě, že vše ostatní selže, můžete vždy otestovat své nejlepší odhady se svým publikem!  

Vytvářejte své vlastní e-mailové šablony s Dragitem!

Registrace zcela zdarma
App screenshot

Za prvé, je nejlepší vybrat hierarchii: záhlaví, podnadpisy, tělo, VKA atd. Když víte, čím chcete lidi přilákat, vyberte pro tyto oblasti výraznější, větší a kreativnější font. Ten by měl být schopný nejprve upoutat pozornost na klíčové prvky, jako je logo, nadpis nebo speciální nabídka. Poté použijte jednodušší font(y) pro hlavní tělo textu. 

Za druhé, je důležité myslet na účel, jak již bylo zmíněno dříve, musíte vědět, kdo jste a co chcete. Jak chcete, aby se vaši čtenáři cítili? Jste svěží a hraví? Použijte open sans! Jste odvážní a industriální? Použijte Impact! 

Za třetí, je skvělé upoutat, ale nebýt kýčovitý! Pokud nevíte, kde začít, abyste vytvořili působivý a kontrastní e-mail, je dobrým nápadem použít jeden serif (patkový) a jeden sans serif (bezpatkový) font, mnohé z nich se navzájem krásně doplňují!

Podívejte se na nějaké pěkné páry fontů zde:

Vědět, jak být čitelný

Buďte přehlední a krásně čitelní! K tomu potřebujete:

- mít dobré mezery mezi písmem (řádkování 1,15 – 2 px) 

- dodržovat správnou velikost písma (pro nadpisy použijte 22-28px, pro tělo je obvykle ideální 12-18px, u mobilů použijte větší velikost px z doporučeného rozsahu)

- zvolit jasné a čitelné fonty, které pomohou čtenářům přečíst vše co nejrychleji a vám pomohou je správně vést celou e-mailovou šablonou

- mít poutavé logo (výrazné, nejkreativnější písmo na stránce, nemělo by být zastíněné!)

- mít výrazné nadpisy (jasné písmo, výraznější a větší než tělo)

- mít čitelné tělo (čisté písmo s běžným řezem, elegantní, snadno čitelné, protože je to obvykle nejdelší text)

- vytvářet konvertující VKA (tučné, barevné, jediné písmo, které může doslova křičet)! 

Teď už stačí jen prodávat prodávat prodávat!!

!TIPY A TRIKY!:


SHRNUTÍ

Fonty jsou velmi zásadním stavebním kamenem vašich e-mailových šablon, které mohou posloužit k dokončení vyváženého e-mailu nebo přispět k tomu, že se zbortí jako domeček z karet. Nyní víte, které z nich je nejlepší použít, abyste byli zcela v bezpečí a přesto ukázali trochu osobnosti vaší značky, kterým se vyhnout a jak hledat fonty podle jejich rodin. Také jste se naučili, jak najít a/nebo vybrat nějaké pěkné dvojice fontů a jak se rozhodnout, které fonty by měly nejvíce vyniknout. A co je nejdůležitější, jak udělat vše čitelné, ale zároveň kreativní a přitom VAŠE!

Neztrácejte ani minutu prokrastinací a vyzkoušejte si to vše nyní v našem E-mailovém editoru Dragit!!